Jak správně prát v pračce: návod pro jednotlivé druhy oblečení

Pokud máte ve skříni bílé povlečení, které už není bílé, ale šedé, pokud jste vytáhli z pračky svetr o tři čísla menší a funkční prádlo o dvě čísla větší nebo pokud vaše oblíbené tričko zůstává po vyprání zmačkané a ručníky jsou cítit zatuchlinou, pokud jste maminka a nevíte, jak prát oblečení svého dítěte, aby nedráždilo jeho pokožku, a košile vašeho manžela mají stále zažloutlé manžety, pak byste si měli přečíst tento článek. Nabízíme vám návod, jak prát jednotlivé typy oblečení a nedělat při praní další chyby.

Žena třídí prádlo před praním

Rozdělte oblečení a zvolte správný prací prostředek

Než začnete prát, nezapomeňte si oblečení roztřídit nejen podle barev, ale také podle materiálu a teploty praní. Modrou hedvábnou halenku nebo modrý kašmírový svetr nemůžete dát do pračky s modrými džínami, i když mají stejnou barvu, protože těžká džínovina a kovové knoflíky poškodí jemné hedvábí nebo úplet.

 

Měli byste mít také různé prací prostředky pro různé tkaniny. Pro bílé textilie je nejúčinnější sypký prací prášek, který odstraní odolnější skvrny. Zde můžete přidat také sůl na praní, která slouží pro lepší zářivost.

 

Pro barevné a černé oblečení je ideální tekutý prací gel. Neobsahuje agresivní bělidla, proto je ke tkaninám mnohem šetrnější než sypké prášky.

 

Pro jemné a sportovní prádlo použijte speciální prací prostředky určené pro tyto typy oblečení. 

 

Oblečení pro děti nebo alergiky

Pokožka novorozenců, ale i alergiků je velmi jemná a citlivá, takže je náchylnější k popraskání a zarudnutí. Doporučujeme proto používat neutrální hypoalergenní prací prostředek bez fosfátů. Vyhněte se používání práškových pracích prostředků, které se z tkanin hůře vymývají, a mohou proto způsobit podráždění pokožky.

 

Pokud to symbol na štítku dovoluje, perte dětské oblečení při teplotě 60 °C, protože teplá voda ničí choroboplodné zárodky. Kromě praní doporučujeme dětské oblečení také žehlit, žehlením se z oblečení odstraní také mnoho bakterií. Podobnou práci odvede i parní režim, kterým jsou obvykle vybaveny kvalitnější pračky. Dětské oblečení by se mělo prát odděleně od oblečení ostatních členů rodiny, aby se zabránilo kontaminaci bakteriemi.

 

Nepoužívejte změkčovadla a bělidla – jejich chemické zbytky jsou často příčinou dermatitidy a alergií. Pokud chcete provonět dětské oblečení, sáhněte po parfému na praní Puella, který je vhodný i pro tento typ tkanin, ale doporučujeme v tomto případě snížit dávkování alespoň o polovinu.

 

Košile

Aby košile zůstaly dlouho jako nové a zároveň byly dokonale čisté a voňavé, zvolte teplotu praní v rozmezí od 30 do 40 °C. Před praním rozepněte všechny knoflíky, převraťte košili naruby a zkontrolujte manžety a límec. Pokud je to nutné, vydrhněte je jemným kartáčkem a mýdlem na praní. Teprve poté je vložte do pračky.

 

Pečlivě zvolte střední rychlost ždímání, aby nedošlo k přílišnému pomačkání látky. Po vyjmutí z pračky zavěste košili na ramínko (doporučujeme světlé ramínko) a zapněte horní knoflík. Košile sušte na místě chráněném před přímým slunečním světlem. Vyhněte se sušení košil v sušičce.

 

Svetry a pulovry

Pokud máte v šatníku oblečení z kašmíru, vlny, angory nebo merina, perte je v pracím prostředku pro jemné tkaniny nebo v pracím prostředku s obsahem lanolinu. Ten je vhodný i pro šetrné praní funkčního prádla.

 

Pro praní všech jemných textilií zvolte jemný prací cyklus a nejnižší rychlost odstřeďování. Na jemné kusy použijte síťovaný ochranný sáček, abyste je chránili během ždímání. Nejjemnější textilie nebo ručně pletené výrobky doporučujeme vyprat ručně ve vlažné vodě a vhodném pracím prostředku.

 

Jemné pleteniny nikdy nesušte zavěšené. Doporučujeme je rozložit  vodorovně na sušák a podložit po ně ručník nebo starší čistou deku, které odsají přebytečnou vodu.

 

Vyprané pletené svetry

Trička

Bavlněná trička perte při teplotě 30 °C s pracím programem určeném pro bavlnu. Nízká teplota zajistí, že se trička nesrazí a jejich barvy nevyblednou. Pokud máte trička z jiného materiálu než z bavlny, postupujte podle pokynů k údržbě uvedených na štítku výrobku.

 

Spodní prádlo

Chcete-li prát spodní prádlo, nastavte pračku na jemný prací cyklus. Punčochy, podprsenky, korzety, košilky, kalhotky a všechny ostatní oděvy s ramínky nebo háčky chraňte tím, že je vložíte do sáčků, aby se nezkroutily nebo nezachytily; spony a háčky upevněte tak, aby se nezachytily o síťovinu. Nepoužívejte sušičku. Sušte na vzduchu, abyste zabránili poškození kostic a ramínek.

 

Luxusní spodní prádlo z jemných textilií jako je hedvábí, je nejlepší prát ručně. Nechte prádlo několik minut namočené v teplé nebo studené vodě, poté jemným mačkáním přeperte; opláchněte a zaviňte do ručníku, abyste absorbovali přebytečnou vlhkost předtím, než ji zavěsíte sušit. Naopak bavlněné spodní prádlo můžeme klidně prát v pračce při teplotě od 40 do 60 °C.

 

Spodní prádlo byste kromě praní měli také dezinfikovat, protože přichází do styku s částmi těla, na kterých dochází k množení bakterií. Z toho důvodu je vhodné prát ji v dezinfekčním pracím prostředku nebo přidat dezinfekci do praní. Je však třeba vybrat takovou, která neobsahuje zdraví škodlivé látky. Kromě toho byste špinavé spodní prádlo neměli skladovat ve stejném koši, do kterého dáváte i ostatní oblečení a užitkové textilie, zejména kuchyňské utěrky, zástěry a podobně.

 

Plavky

Po návratu z bazénu nebo pláže plavky dobře opláchněte, abyste odstranili zbytky chlóru, písku nebo soli, které mohou způsobit vyblednutí nebo změnu barvy. Chlor může také poškodit pružnost tkaniny. Perte ručně nebo v pračce při 30 °C. Pokud plavky perete v pračce, vložte je do ochranného síťovaného sáčku. Nesušte je v sušičce, ale nechte je uschnout na vzduchu.

 

Jemné spodní prádlo

Sportovní a outdoorové oblečení

Sportovní oblečení je na jedné straně cenným spojencem pro naši fyzickou pohodu, ale na druhé straně je nejvíce vystaveno potu a zápachu. O to více potřebuje řádné vyprání, aby se dostalo zpět “do formy”.

 

Pokud máte možnost, zavěste sportovní oděv před praním venku na vzduch, aby se vyvětralo. Klidně jej nechte na vzduchu i několik hodin. Snáze se pak při praní zbaví zápachu a nabude opět čerstvou vůni. Zvolte teplotu praní 30 °C, vyšší teplota by mohla poškodit vlastnosti funkčních textilií. Případné skvrny od potu odstraňte ještě před vložením do pračky tak, že je vyperete ručně s kapkou tekutého koncentrovaného prostředku na nádobí, které se skvěle hodí k odstraňování odolných a mastných skvrn.

 

Vyhněte se použití aviváže. Způsobuje totiž výrazné snížení kapilárního výkonu vlákna – ucpává kanálky, kterými se vlhkost odvádí od pokožky. Pokud chcete, aby vaše sportovní oblečení i krásně vonělo, použijte alternativu k aviváži značky Puella, která je vhodná i na funkční a sportovní prádlo.

 

Po vyprání zavěste sportovní oblečení na sušák nebo na šňůru. Dávejte přitom pozor na to, aby se nepoškodily švy a nevytvořily se záhyby. Technické textilie raději nevystavujte přímému slunečnímu záření a nechte je uschnout v dobře větraném prostoru.

 

Džíny

Džíny neperte často. Pokud na nich nejsou viditelné skvrny, stačí je vyprat po čtyřech až pěti nošeních. Neustálé praní poškozuje tkaninu džín. Alternativou je mraznička: džíny jednoduše vložte do plastového sáčku do mrazničky. Tím se zničí bakterie, aniž by se poškodila tkanina.

 

Perte je při teplotě 30 °C, zvolte šetrný program, nebo speciální program pro džíny a tmavé oblečení. Použijte prací prostředek pro jemné nebo barevné prádlo a před praním je převraťte naruby. Nepoužívejte aviváž. Zapomeňte na použití sušičky. Pokud chcete, aby džíny vydržely co nejdéle, sušte je převrácené naruby a na vzduchu bez přímého slunečního světla a bez použití kolíčků. Tak látku zatížíte nejméně.

 

Pokud je třeba džíny po vysušení vyžehlit, udělejte to, když jsou ještě převrácené naruby, směrem od kapes ke konci kalhot.

 

Poskládané džíny na hromádce

Záclony a závěsy

Některé záclony a závěsy je nutné čistit v čistírně, většinu z nich však lze prát doma. Nejdříve je musíte připravit na praní. Před praním se ujistěte, že jste ze záclon odstranili všechny háčky, které by mohly pračku poškodit. Pokud se rozhodnete háčky ponechat, vložte záclony do ochranného sáčku.

 

Záclony a závěsy perte podle pokynů na štítku. Bavlněné závěsy jsou poměrně nenáročné na údržbu, záclony však perte na jemném pracím programu určeném pro praní záclon a vždy při nízké teplotě, která nesmí přesáhnout 30 °C. Používejte prací prostředek určený pro jemné tkaniny, ale dostatečně účinný pro odstranění nečistot. Pokud jsou na záclonách či závěsech fleky, nechte je namočené alespoň 30 minut před praním.

 

Těžší záclony po vyprání vysušte a mírně vlhké je vyžehlete podle pokynů na štítku. Jemné záclony pověste na okno hned po vytažení z pračky, aby se nepomačkaly. Záclony a závěsy byste měli obecně prát třikrát až čtyřikrát ročně.

 

Pokud chcete, aby váš interiér krásně voněl i déle, nejen po vyprání závěsů, můžete použít bytový parfém Puella, který se používá právě pro bytové textilie. Umožní vám tak snadno provonět celý interiér a vytvořit ve vašem domově jedinečnou a krásnou atmosféru.

Zpět do obchodu