Žehlení rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější způsoby trávení volného času. Je to spíše povinnost než potěšení a snažíme se ho omezit na ty oděvy, které to nezbytně potřebují. Stejně jako u každé jiné činnosti, i u této existují triky, techniky a pomůcky, které nám práci usnadní a zefektivní. Navíc žehlení pomáhá oblečení udržet si tvar a prodlužuje jeho životnost.
V tomto článku se dozvíte několik pravidel, jak se naučit správně žehlit a snadněji získat voňavé oblečení bez záhybů a otisků.
Příprava na žehlení
Před žehlením se vždy ujistěte, že daný oděv nebo tkaninu lze žehlit. To vám napoví symbol na štítku oděvu. Pokud je na něm zobrazena žehlička, oděv lze žehlit, ale pokud je žehlička přeškrtnutá, tkanina se žehlit nesmí. Uvnitř žehličky jsou obvykle jedna, dvě nebo tři tečky, které označují nastavení teploty žehličky.
Než začnete žehlit, roztřiďte oblečení podle materiálu. Nejprve žehlete látky, pro které je doporučena nejnižší teplota. Postupně přejděte k materiálům, které se žehlí při vyšší teplotě. Ušetříte tak čas čekáním na zahřátí a vychladnutí žehličky a nebudete zbytečně plýtvat elektrickou energií.
Připravte si povrch, na kterém budete žehlit. Nejlepší pro tento účel je žehlicí prkno. Pokud ho doma nemáte, žehlete na nehořlavém povrchu, například na stole pokrytém složenou dekou a starým bavlněným povlečením nebo prostěradlem z plátna.
Pokud používáte napařovací žehličku, kterou je dnes vybavena téměř každá domácnost, připravte si destilovanou vodu – je nejvhodnější pro naplnění nádržky. Nepoužívejte vodu z vodovodu, aby se žehlička nezanášela vodním kamenem. Pokud nemáte destilovanou vodu, převařte vodu z vodovodu v rychlovarné konvici, nechte ji vychladnout a teprve poté ji nalijte do žehličky. Po skončení žehlení vodu vždy vylijte a nechte žehličku vychladnout.
Zkontrolujte, zda je žehlička čistá, abyste nemuseli pracně odstraňovat barevné skvrny z oblíbené košile či trička poté, co jste je přežehlili připáleninou z předchozího žehlení.
Ujistěte se, že na oblečení nejsou žádné skvrny, které by se žehlením vtiskly do látky a pak by se odstraňovaly mnohem hůře nebo vůbec.
Triky pro dokonalé žehlení
Zde je několik osvědčených triků, jak dosáhnout profesionálně vyžehleného oblečení:
- Trička s potiskem nebo flitry žehlete při nízké teplotě, maximálně 110 °C, potiskem dovnitř. Potisky a nášivky jsou méně odolné vůči teplu než látka a mohou se přilepit na žehlicí prkno nebo žehličku a poškodit je.
- Jemné a tmavé tkaniny žehlete naruby. Tmavé látky se totiž při kontaktu se žehličkou začnou lesknout.
- Kapsy vždy otočte naopak, abyste si do oblečení nezažehlili jejich obrysy.
- Prádlo mírně navlhčete. Platí pravidlo, že čím je tkanina sušší, tím hůře se žehlí bez záhybů, zejména pokud jde o povlečení, ručníky a košile. Začněte tedy žehlit, když prádlo není zcela suché, nebo je navlhčete pomocí rozprašovače nebo přiložením vlhké utěrky.
- Nejlepším způsobem žehlení oděvů je použití napařovací žehličky. Ta pomůže odstranit záhyby, dodá vašemu oblečení pěkný vzhled a pomůže mu udržet tvar.
- Všechny vyšívané části by se měly žehlit převrácené naruby a položené na ručníku, aby se tak zabránilo vtlačení a poškození výšivky.
- Všechny oděvy žehlete směrem shora dolů a naopak, abyste kopírovali přirozené směřování vláken látky a předešli vytahání a deformování materiálu.
- Při žehlení zipů buďte opatrní. Nikdy po nich nepřecházejte žehličkou, ale žehlete kolem nich, protože kovový zip by mohl poškodit žehlicí plochu a plastový zip by se mohl při kontaktu s vysokým teplem roztavit.
- Košile nebo halenky začněte žehlit od rukávů. Postupujte límcem, rameny, bočními díly a nakonec zadním dílem. Buďte opatrní při žehlení knoflíků.
- U sukní postupujte tak, že je navlečete na žehlicí prkno a žehlete směrem od lemu k pasu. Pokud má sukně podšívku, obraťte ji naruby a vyžehlete samostatně.
- Žehlení plisovaných sukní je o něco obtížnější. Plisovanou sukni natáhněte na žehlicí prkno, jednotlivé záhyby připevněte špendlíkem, sponkou nebo kolíčkem a žehlete shora dolů. Držte žehličku ve svislé poloze a opatrně přejíždějte po každém záhybu. Pokud je třeba sukni navlhčit, položte na ni čistou vlhkou utěrku.
- Připravte si ramínka předem a čerstvě vyžehlené oblečení ihned pověste a nechte je na ramínku vychladnout. Umístěte je do skříně tak, aby nebyly příliš blízko u sebe a na látkách se netvořily nežádoucí záhyby.
- Vyprané oděvy při věšení na sušák připevněte kolíčky vždy na okrajích. Kolíčky zanechávají na tkanině otisky, které se mnohem snadněji žehlením odstraňují z okrajů než z viditelného místa.
Pokud nemáte možnost oděv vyžehlit, ale přesto ho potřebujete oživit a vrátit mu tvar, pověste ho na ramínko v koupelně, protože pára uvolňovaná v místnosti pomáhá vyhladit záhyby.
Žehlení jednotlivých druhů tkanin
Pokud si při žehlení nastavíte správnou teplotu, nebudete zbytečně plýtvat elektřinou a vyhnete se zničení oblečení.
Hedvábí vždy žehlete při nízké teplotě (148 °C), obráceně. K ochraně materiálu používejte kapesník nebo plátno.
Krajku a nylon žehlete při nejnižší teplotě (do 110 °C) a bez použití páry.
Kašmír a samet nežehlete vůbec, můžete je však napařit.
Polyester se žehlí při střední teplotě (148 °C).
Bavlnu lze žehlit i při vysoké teplotě (200 °C).
Manšestr, tvíd a flanel žehlete při střední teplotě (140 – 170 °C) na rubové straně nebo přes navlhčené plátno.
Vlna nesnáší vysoké teploty, proto ji žehlete při nízké teplotě (100 – 120 °C) obrácenou naruby. Ručně pletené výrobky by se neměly žehlit vůbec, nebo je pověste do zapařené koupelny. Pára pomůže vyrovnat záhyby.
Viskózu žehlete při nízké teplotě (120 °C).
Len žehlete jemně navlhčený rozprašovačem a používejte paření při nejvyšší teplotě (180 – 200 °C).
Froté ručníky vůbec nežehlete, protože žehlením se ničí jejich savost.
Šifon je velmi choulostivý, co se týče žehlení. Musí se žehlit při velmi nízké teplotě (60 – 80 °C) a bez použití páry. Kapka vody, která by spadla na tento materiál, na něm totiž zanechá skvrnu. Po vyžehlení šifonu jej nechte asi 10 minut vychladnout, protože tak látka získá požadovaný tvar.
Udělejte si žehlení příjemnějším
Aby žehlení nebylo jen otravnou povinností, kterou musíte dělat, udělejte si ho příjemnější.
Postavte si žehlící prkno před televizi a pusťte si oblíbený seriál nebo pěkný film. Sledování zpráv při žehlení se raději vyhněte, abyste neriskovali spálení oblečení.
Zapněte si oblíbenou hudbu nebo audioknihu či kurz cizího jazyka.
Vyperte oděvy v kvalitním pracím prostředku, abyste měli dobrý pocit z jejich čistoty a aby vás dotýkání se látky uklidňovalo a těšilo.
Při praní použijte parfém na praní a provoňte oblečení tak, aby se vůně uvolňovala nejen při žehlení, ale i poté, když jej uložíte do skříně.