Možná vám čistící prostředek nezafungoval tak, jak jste čekali, rádi hledáte různé tipy a triky nebo chcete ušetřit rodinný rozpočet. Léty prověřené babské rady do domácnosti vám pomohou v každém z těchto případů. Dokonce mohou být šetrnější k životnímu prostředí. Už jste vyzkoušeli všechny?
Babské rady do kuchyně a z kuchyně
Díky malým změnám se můžete těšit z potravin déle, a některé rovnou využít i při zbavování se skvrn od jídla. Jak na to?
Neskladujte všechno ovoce spolu
Některé druhy ovoce a zeleniny by neměly být skladovány společně. Jablka, hrušky a banány produkují ethylen, který urychluje zrání. Uchovávejte je odděleně od citrusů, hroznů a listové zeleniny. Rajčata, salátové okurky a cukety skladujte během roku při pokojové teplotě, ne v chladničce. Výjimkou jsou letní vedra, tehdy umístěte okurky do chladničky do zásuvky na zeleninu.
Prodloužení životnosti ovoce a zeleniny
Bobulové ovoce i saláty jsou v létě oblíbenou pochoutkou, bohužel náchylnou rychle se pokazit. Abyste předešli plísním, před uskladněním namočte bobulové ovoce do roztoku vody a jablečného octa (poměr 3:1). Salátové listy zabalte do papírové utěrky navlhčené v octě.
A co kořenová zelenina a bylinky? Zabalení do vlhké utěrky pomůže udržet optimální vlhkost a prodlouží jejich čerstvost. Udělejte „kytici“ z bylinek, vložte ji do sklenice s vodou a přikryjte igelitovým sáčkem.
Citronová šťáva, soda a voda si poradí se skvrnami
Jídlo umí kromě chutí přinést také trápení v podobě skvrn. Pokud se vám nebo vašim ratolestem podařilo ušpinit od ovoce, skvrnu vybělí citronová šťáva. Na mastné skvrny vám pomůže pasta z jedlé sody a vody.
Častou nehodou bývá i rozlitá káva na oblíbené halence nebo červené víno na bílém ubrusu. Halenku okamžitě namočte do studené slané vody a ubrus posypte solí a přelijte vařící vodou. Pro skvrny od trávy použijte směs octa a vody v poměru 1:1.
Jak se vypořádat s hmyzem
Pokud se neradi zbavujete hmyzu radikálním způsobem nebo vám vadí vůně komerčních repelentů, vyzkoušejte některé z těchto tipů.
Bylinky odpudí dotěrný hmyz
Zasaďte do květináčů levanduli, mátu nebo bazalku a umístěte je na parapety nebo na balkon. Tyto voňavé rostliny nejen zkrášlí váš domov, ale také odhánějí komáry a mouchy.
Přírodní „repelent” z domácích zdrojů
Vyrobte si vlastní repelent smícháním vody s esenciálními oleji, jako je citronová tráva, eukalyptus nebo čajovník. Roztok nastříkejte do rohů místností nebo na závěsy. Pro zvýšení účinnosti přidejte trochu octa.
Jedlá soda a cukr proti mravencům
Pokud vás trápí mravenci, smíchejte stejné množství jedlé sody a moučkového cukru. Směs rozsypte v místech, kde jste zpozorovali mravence. Cukr je přiláká, ale jedlá soda je odpudí.
Citronové svíčky proti komárům
Večer na terase zapalte svíčky s citrónovou vůní. Jejich aroma odpudí komáry a zároveň vytvoří příjemnou atmosféru. Můžete také rozřezat citron na polovinu a zapíchnout do něj hřebíček – tento přírodní odpuzovač bude fungovat podobně.
Vyčistěte svůj domov s tím, co už doma máte
Tyto jednoduché, ale účinné metody vám pomohou udržet domácnost čistou a svěží bez použití chemikálií..
Čistící prostředek z octa a sody
Ocet a jedlá soda jsou v domácnosti skutečné zázraky. Vytvořte z nich pastu a získáte účinný čistič na umyvadla a vany. Ocet také výborně odstraňuje vodní kámen z vodovodních baterií. Pro svěží vůni přidejte pár kapek esenciálního oleje.
Bílý ocet místo aviváže
Namísto aviváže zkuste do pračky přidat půl šálku bílého octa. Vaše oblečení bude měkké a svěží. K odstranění skvrn použijte směs sody bikarbony a vody, která je zároveň šetrnější než agresivní odstraňovače skvrn.
Přírodní osvěžovače vzduchu
Potřebujete rychle provonět byt a nemáte po ruce osvěžovač vzduchu? Postavte na sporák hrnec s vodou, skořicí a hřebíčkem. Jemné aroma přirozeně provoní váš domov. Nebo umístěte misku s kávovými zrny do chladničky – pohltí nepříjemné pachy.
Ekologická a ekonomická péče o rostliny
I při pěstování rostlin je možné sáhnout po kombinaci surovin, které naleznete ve své spíži nebo které by jinak skončily jako odpad.
Přírodní hnojiva z vaší kuchyně
Kávová usazenina je skvělým zdrojem dusíku pro pokojové rostliny. Jednoduše ji smíchejte s půdou nebo posypte na povrchu. Skořápky z vajec, bohaté na vápník, můžete rozdrcené přidat do kompostu nebo přímo do půdy. Banánové slupky plné draslíku urychlují růst květin a plodů. Namočte je ve vodě a touto „banánovou vodou“ zalévejte své rostliny.
Aromatická ochrana před škůdci
Česnek a cibule odpuzují mnohé škůdce. Namočte jejich plátky do vody a nastříkejte je na listy rostlin. Proti plísňovým onemocněním je účinný skořicový prášek a levandule zase odpuzuje moly a jiný hmyz. Umístěte ji blízko ohrožených rostlin.
Zalévání dešťovou vodou
Pokud bydlíte v rodinném domě nebo máte balkon, začněte se zachytáváním dešťové vody. Neobsahuje chlor a je bohatá na živiny. Pokud nemáte přístup k dešťové vodě, nechte vodu z vodovodu odstát alespoň 24 hodin. Teplota vody by měla být pokojová. Zalévejte ráno, aby měly rostliny dostatek času vodu vstřebat, než se večer ochladí.
Vyzkoušejte některé z těchto tipů a zjistěte, jak vám mohou usnadnit domácí práce a zároveň přispět ke zdravější a spokojenější domácnosti. Pamatujte, že někdy jsou nejlepší řešení ta nejjednodušší a nejbližší přírodě. Nechť vám tyto osvědčené tipy pomohou vytvořit domov plný pohody a harmonie.